Iskolapélda a dolgozói jóllét területén - interjú Adonicsné Püski Katával, a Semmelweis Egyetem stratégiai szervezetfejlesztési főigazgatójával
A Semmelweis Egyetem Magyarország és a közép-európai régió vezető orvos-egészségügyi felsőoktatási intézménye, mely szakegyetemként egyedülálló az országban. Három fő tevékenysége az oktatás, kutatás-innováció és gyógyítás; a szervezet felépítése és működése révén pedig, Munkáltatóként egy igazán speciális helyzetben vannak, hiszen az egyetem tizenkétezer fő feletti munkavállalói állománnyal, szerteágazó munkakörökkel és változatos munkahelyi körülményekkel rendelkezik. Adonicsné Püski Katával - a Semmelweis Egyetem stratégiai szervezetfejlesztési főigazgatójával beszélgettünk a vállalati egészségkultúra fontosságáról, a beneFit Prize – for Happy Employees pályázat kapcsán.
Számodra mit jelent a vállalati egészségkultúra és miért tartod fontosnak a fejlesztését?
A Semmelweis Egyetem mint a közép-európai régió egyik meghatározó egészségügyi felsőoktatási intézménye, kiemelt társadalmi felelősséget érez a lakosság egészségtudatosságának fejlesztéséért. Számunkra már a kezdetektől magától értetődő volt, hogy kollégáink egészségmegőrzésére és egészségmagatartásának fejlesztésére is figyelmet fordítsunk. Célunk, hogy munkatársaink minél egészségesebb életet éljenek, és minél hamarabb hozzáférjenek a szükséges szolgáltatásokhoz, ezáltal hatékonyan és eredményesen végezhessék munkájukat.
Tapasztalataid szerint milyen hatással van a munkakörnyezet a dolgozók teljesítményére és elégedettségére?
Meglátásom szerint a munkakörnyezet jelentős hatással van a munkavállalók motivációjára, illetve a munkához való hozzáállásukra és ezért kiemelten fontos, hogy a lehető legjobb körülményeket biztosítsuk számukra. A Semmelweis Egyetemen a tevékenységek sokrétűsége miatt a munkakörnyezetek is rendkívül változatosak, így minden területen más és más igények merülnek fel.
Hogyan ismerkedtél meg a benefit Prize – for Happy Employees pályázattal?
2019-ben aktívan elkezdtünk dolgozni a Családbarát Egyetem Program kidolgozásán és megvalósításán. Miután házon belül már kézzelfogható eredményeket értünk el, elkezdtünk keresni olyan külső lehetőségeket, amelyek visszajelzést adhatnak arról, hogy a programunk valóban sikeres és eredményes. Ekkor találtam rá a beneFit Prize-ra, melyre sajnos a Covid-pandémia miatt akkor éppen egy ideig nem lehetett pályázni. Így a tavalyi évben már nagy izgalommal vártuk a 2023-as pályázati lehetőséget.
Nagy öröm számunkra, hogy a tavalyi évben elért sikerek után idén ismét lesz alkalmunk találkozni. Mi motivált abban, hogy a Semmelweis Egyetem képviseletében egy új szerepben és ezúttal a szakmai zsűritagként vegyetek részt a benefit Prize-on?
2023-ban nagyon nagy izgalommal vágtunk bele a beneFit Prize díjon való megmérettetésre és nem kis meglepetésünkre, alapítói különdíjat nyertünk. Ez különösen nagy elismerés számunkra, hiszen a Semmelweis Egyetem nem egy profit-orientált intézmény, így némiképp kilóg az üzleti vállalkozások sorából. Az pedig, hogy idén szakmai zsűritagként is részt vehetünk, még inkább motivál minket. Hiszen úgy érezzük, hogy számos kreatív és innovatív megoldást kellett alkalmaznunk, mivel nem állnak rendelkezésünkre ugyanolyan erőforrások, mint a for-profit cégeknél. Ezeket a tapasztalatokat most megoszthatjuk a pályázókkal, mi is tanulhatunk tőlük, és visszajelzést kaphatunk arról, miben lehetünk még jobbak. Mivel a Semmelweis Egyetemen az egész munkavállalói jólét programja kreatív és egyedi megoldásokra épül, ezért a 2024-es beneFit Prize-on a „Kreatív HR megoldások” kategóriájának zsűrizésére esett a választásunk.
Milyen szempontok alapján fogjátok értékelni a pályázó vállalatokat a benefit Prize zsűrijében?
A szakmai zsűrizés során kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a munkavállalói jóllét programok mennyire illeszkednek az adott cég profiljához, hiszen a beneFit Prize-ra rendkívül sokféle vállalat pályázik. Fontos szempont lesz az is, hogy mennyire képesek a cégek kihasználni belső erőforrásaikat és szinergiákat a programok megalkotása és megvalósítása során. Emellett különösen figyelünk arra, hogy a cégek mennyire veszik figyelembe munkavállalóik valós igényeit a jóllét programok tervezése és megvalósítása során. Az ilyen kezdeményezések csak akkor lehetnek igazán hatékonyak, ha a dolgozók igényeire és elvárásaira alapoznak, így ezt kiemelten fontos szempontként kezeljük a zsűrizés folyamatában.
Szerinted a hazai viszonylatban mások számára mit jelent a vállalati egészségkultúra?
Az egészségkultúra fontossága cégenként nagyon eltérő lehet. A tapasztalataim szerint azoknál a munkahelyeknél, ahol a munkáltató tudatosan figyel a munkavállalók jólétére, fejlettebb egészségkultúra tapasztalható és szélesebb körű programokat kínálnak az egészségmegőrzés, illetve a prevenció területén. Ez számomra mindenképpen azt sugallja, hogy az ilyen munkáltatók valóban elkötelezettek a munkavállalóik hosszú távú egészségének megőrzése és eredményes munkavégzésük támogatása mellett. Ma már nyilvánvaló, hogy a munkavállalók egészségére való odafigyelés és a céges egészségkultúra fejlesztése olyan befektetés, amely hosszú távon jelentős nyereséget hoz a vállalatnak, meghaladva a programok költségeit.
A beneFit Prize 2023 Alapítói különdíjának elnyerésében kiemelkedő szerepe volt a változatos egészségügyi és családbarát intézkedéseknek, amit rendkívül kreatívan valósítottatok meg. Mesélnél ezekről a programokról picit bővebben kérlek?
Magyarország legnagyobb egészségügyi szolgáltatójaként számunkra teljesen egyértelmű, hogy kiemelt figyelmet kell fordítanunk kollégáink egészségére, hogy minél tovább megőrizhessék fizikai és mentális jóllétüket Ezt a szemléletet nem csak az egészségügyi szolgáltatásainkban képviseljük, hanem igyekszünk átültetni a gyermekprogramjainkba is, amelyeken pályaorientációs lehetőségeket nyújtunk a kollégáink gyermekei számára. Számos alkalmat teremtünk arra, hogy a fiatalok kedvet kapjanak az egészségügyi pályához, és egyúttal az egészségtudatosságot is elsajátítsák a mindennapjaikban.
Ezek a programok nemcsak azokra hatnak, akik közvetlenül részt vesznek bennük – például szűrővizsgálatokon, prevenciós rendelések keretében –, hanem az ő környezetükre is, ami társadalmi szinten is mérhető eredményeket hoz. Minden évben szervezünk munkahelyi élménynapokat a kollégáink gyermekei számára, ahol bemutatjuk, hol dolgoznak a szüleik, és közelebb hozzuk számukra az egészségügy különböző területeit. Ezeket az eseményeket edukációs programokkal gazdagítjuk, hogy a gyerekek minél több hasznos élménnyel térhessenek haza. Emellett a nyári táborainkban is helyet kap egy egészségtábor, ahol egy héten át a kollégáink játékos formában oktatják a résztvevő gyermekeket az egészséges életmódról.
A „ Semmelweis Egyetem, ahol törődünk egymással” mottó a Családbarát Egyetem program része. Mit jelent ez számotokra a mindennapokban, és hogyan valósul meg a gyakorlatban?
A Semmelweis Egyetem három fő tevékenysége az oktatás, a betegellátás és a kutatás-innováció. A betegellátás terén a páciensek, a betegeink az „ügyfeleink”, az oktatásban pedig a hallgatók, akikkel a kollégáink szívvel-lélekkel foglalkoznak. Amikor elindítottuk a Családbarát Egyetem Programot, ezen kölcsönös gondoskodást alapul véve lett a mottónk a „Semmelweis Egyetem, ahol törődünk egymással.” A célkitűzésünk az volt, hogy miközben munkatársaink teljes odaadással végzik munkájukat a betegekért és hallgatókért, számíthassanak az egyetemre és kölcsönösen egymásra is.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy míg a klinikákon dolgozók biztosítják az egészségügyi szolgáltatásokat, szűréseket a nem egészségügyi kollégáink számára, addig a konduktoraink és pedagógusaink vigyáznak egészségügyi dolgozóink gyermekeire az iskolai szünetekben. Egy gyönyörű szinergia alakult ki, ami nemcsak a személyes kapcsolatokat erősíti, hanem a szakmai együttműködést is javítja. Ez a harmónia, ami egy ilyen nagy szervezeten belül különösen értékes, hatalmas eredményességet hoz a mindennapjainkban, és segíti a kollégák közötti jobb együttműködést.
Miként tudnának a hazai munkáltatók jobban együttműködni a vállalati egészségkultúra fejlesztése érdekében?
A vállalati egészségkultúra fejlesztésének egyik leghatékonyabb módja, ha a munkáltatók részt vesznek olyan megmérettetéseken, mint a beneFit Prize. Ezeken az alkalmakon lehetőség nyílik best practice megosztásra és tapasztalatcserére, tehát a cégek tanulhatnak egymástól és láthatják, hogy mások programjai hogyan működnek, milyen eredményeket hoznak. Az ilyen fórumok nemcsak formális, hanem informális kapcsolatok kialakulását is segítik, így hosszú távon egy sokkal erősebb vállalatközi együttműködés épülhet ki az egészségkultúra területén, amely számos pozitív eredményt hozhat mind a munkavállalók, mind a cégek számára.
Véleményed szerint, hogyan lehet fenntartani az egészségkultúra iránti elkötelezettséget hosszú távon?
Az egészségkultúra fejlesztése melletti elköteleződés könnyen fenntartható hosszú távon, hiszen az eredmények, valamint a munkavállalói visszajelzések folyamatosan visszaigazolják a programok hasznosságát. A pozitív tapasztalatok és a munkatársak elégedettsége számunkra is inspiráló, és ösztönöz bennünket arra, hogy hosszú távon is működtessük ezeket a kezdeményezéseket. A táppénzes napok számának csökkenése és a kollégák testi-lelki jólléte közvetlenül mérhető a munkateljesítményükben is. A Semmelweis Egyetemen ez az elkötelezettség olyan mértékben megtérül, hogy a programok leépítése vagy szűkítése fel sem merül a munkáltató részéről.
Hogyan látod a benefit Prize szerepét a vállalati egészségkultúra népszerűsítésében?
A beneFit Prize jelentőségét abban látom, hogy ez a díj remek lehetőséget kínál a munkáltatóknak arra, hogy megmutassák, milyen lépéseket tesznek egész évben a munkavállalóikért, és közben értékes visszajelzéseket kapjanak egymástól és a külvilágtól is. Itt teljesen transzparensen kirajzolódik, hogy egy-egy cég mennyire elkötelezett munkatársai egészségfejlesztése és jóléte iránt, mennyire fontosnak tartja azokat a programokat, amelyek közvetlenül a dolgozók jóllétét szolgálják. Hiszek a multigenerációs csapatok erejében, és különösen abban, hogy a családanyák számára nincs lehetetlen. Az idei beneFit Prize díjátadóján, mint az innovatív HR megoldások kategória zsűrije, ott leszünk, és bízom benne, hogy minél több pályázóval találkozunk majd a gálán!